24.03.2017 - Hatay'ın Firma Rehberi
ka
Seo Nedir?
FİRMA HAKKINDA
FOTO GALERİ
VİDEO
KONUM
YORUMLAR

Ana Sayfa » Hatay Firmaları » Hatay SEO

SEO nedir? ile ilgili İnternet’te bir çok bilgi bulabilirsiniz. SEO nedir ? sorusunun doğru cevabını arayanlar için bilgiler.

Sizce nedir? Facebook sayfasında bir gün bir payalaşımda bulunmuştum. Konuyla ilgili bir sayfaydı ama ne iş olduğunu soran oldu. Soru şöyleydi:

SEO NEDİR?

SEO NEDİR?

SEO Nedir? Galiba Yanlış Yazmışsınız. CEO Nedir? Olması lazım.

CEO: Bir şirketin yönetim kurulunda olan en üst yöneticiyi ifade eder. SEO Nedir? sorusunun en iyi cevabı ise şudur: SEO = Search Engine Optimization Türkçe karşılığı: Arama motorlarına kayıt demektir. Bu kadar basit mi? Evet anlamı basit. İngilizceden genel Search Engine Optimization baş harflerinden oluşan bir kısaltmadır.

Ülkemizde yeterince kaynak bulunmasına rağmen insanlarımız hala bu terimi ve anlamını bilmemektedir. Bizim bu yazıdaki amacımız SEO kelimesinin anlamını öğrenmenizdir. SEO ne iş yarar? konusuna daha sonra değineceğiz. Hatay Center olarak SEO çalışmalarında Hatay Lideriyiz. Sektörel bazda SEO hizmeti sunuyoruz. Bizim reklamımız bir kenara bırakalım şimdilik SEO Nedir? sorusunun cevabına devam edelim.

SEO ‘nun Tarihi

SEO nedir? cevabını verdik. Tarihine göz atmadan bir konu iyice anlaşılmaz. Tarihi bilmeyen geleceği tahmin edemez. Tarihten dersler alan kişiler veya kurumlar daha dikkatli adımlarla ilerlerler.

Google Arama Motoru daha doğrusu yeni bir buluş olan İnternet’in dönüm noktası sayılacak Google bulunmadan önce dünyada ve ülkemizde yaygın olan İnternet kullanımına göz atalım:

Arama motorları piyasaya çıkalı aman aman bir geçmiş zaman olmadı. Beş on veya yirmiyıl herneyse bizim için önemli olan nokta atışı tarih değil; mantığını anlamak ve gelişmesine dikkat çekmektir.

Google’dan Önce Arama Motorları

Alaka düzeyi düşük, backlink sistemini ön plana çıkaran bir yapıya sahipti. SEO diyemiyoruz bu sisteme ama alt yapısını oluşturan elemanlar diyebiliriz. Web sitelerde alakalı alakasız backlink alsa dahi yükselme meydana geliyordu. Türkiye’de çoğu kişi bundan habersiz dünyada işleyen bir sistemdi. Aram motorları basit bir mantıkla yürüyordu. O devire göre mükemmel bir sistemdi. Şuan biz var olan sistemlerin gelişmiş versiyonlarını gördüğümüz ve kullandığımız için eski sistemler bize basit geliyor. O dönemin en iyi sistemleriydi. Tabii eski zamandır geçti gitti dememek lazım. Eski devirdeki yani on yıl v.s. gerideki sistemleri Larry Page ve Sergey Brin sistemleri inceledi.

Google ve SEO’nun Doğuşu

Stanford University’de doktora yapıyorlardı. O dönemde farklı bir düşünce ile temelde basit bir düşünce ile Google’ı kurdular. Mantık şuydu “en alakalı sonuç çıkarmak” insanlara faydalı olan bir sistemi oluşturmaktı. Denemeler yaptılar, sistemi geliştirdiler. Fikir virüsü yayılacak ya kimsenin önünde duramayacağı bir sistem olacaktı. Adı düşünüldü “Google”‘da karar kılındı. Pagerank sistemi diğer arama motorlarından farklı bir yapıya ile Google üzerinde denendi. Aslında Google’dan önce pagerank sistemi bulundu. Denemeler pozitif olunca faaaliyete geçmek için en uygun olan arama motoru adı olarak Google seçildi. Pagerank sistemi: 0 ile 10 arası web sitelere verilen değerdir. Bu değer ile web siteler arasında sınıf farkı oluşturuldu. Küçüklük büyüklük kavramı basit bir mantık dedik ya işte tam anlatmak istediğimiz buydu. Web siteleri sınıflandırdılar. Algoritma sistemi içerisinde siteleri kategorize ettiler. Google alakalı sonuçlar ürete ürete semantik mantığa ulaştı. Belli güncellemeler ve spam engelleme sistemleriyle günümüze kadar geldi. Son hali ile Google Dünya’nın en büyük şirketleri arasında yer almaktadır. SEO kelimesinin tam anlamıyla karşılık bulduğu ve uygulandığı arama motoru Google’dur.

SEO nedir? sorusunun cevabını tarihi gelişim olarak sizlerle paylaştık. Bir bakalım günümüzde Seo neymiş?

Günümüzde SEO Nedir?

Google arama motoru içerisinde aranan bir anahtar kelimeyi arama sonuçlarında web sitenin yükseltme işlemi diye adlandırabileceğimiz bir terim olarak karşımıza gelmektedir. Google yükseltme adında bir terim olsada emek ve zaman isteyen bir sektördür. SEO’nun en temeli kararlı ve sabırlı olmaktır. Sabır şarttır. Sabır içerisinde yer alan olaylar şunlardır: İyi analiz, analiz ettiğiniz gelişmeleri ve süreçleri inceleme, web sitenin Google arama sonuçların etki süreci, kullandığınız yöntemlerin deneme aşamaları, sonuç nasıl? v.s. temelde analize dayalı ve ileriyi iyi tahmin ederek iş yapma şeklidir. SEO Uzmanı olmak.

SEO Nedir? Sorusunda Güldüğümüz Noktalar

Her web tasarımcısı kendisini SEO uzmanı olarak tanıtıyor. Genel olarak çok ön yargılıyız, küçük bir bilgi sahibi olsak kendimizi uzman sanıyoruz. Uzman olmanın ne şartlar gerektirdiğini bilmeden konuşmayı marifet bilen insanları anlamıyorum. Başımdan geçen bir olayı anlatmak istiyorum: Hatay’da SEO hizmeti için ofis kurdum. İnsanlar tuaf bakıyordu. Çünkü Hatay’da ilkkez bir SEO ofisi vardı. Muhasebecim dahi bu SEO nedir? soruyordu. Kısa şekilde İnternet reklamcılığı demek zorunda kalıyordum. Yabancılardı bu sözcüğe, daha nasıl anlatalım. Herneyse olaya gelelim. Olay şöyle gerçekleşti bir SEO işi için yedek parçacı olan işletmeden randevu almadan çıktım görüşme talep ettim. Kabul ettiler zaman ayırdılar. SEO işini anlattığım sırada 16-17 yaşlarında genç çırakları var ya bu işleri zaten ben yapıyorum dedi. Ben sordum ne işi yapıyorsun İnternet’te ? Web site yayınlıyorum dedi. Peki SEO konusunda bilgin varmı dedim? Evet uzmanım dedi. Soru sordum kendisine SEO nedir? dedim. Cevap yok işte tasarım dedi. Basit HTML sayfası vardı. Bir kaç sayfadan oluşan bir sitesi var. Küçümsemiyorum bizde temelde SEO işlerine basit sayfalar hazırlayarak başladı. Yedek parça çırağı olduğu gibi SEO çırak adayıydı. Ama kendisini SEO ustası yani SEO uzmanı olarak adlandırıyordu. Ben Ona SEO nedir cevabını verdim. Gözler fal taşı gibi açılmıştı. O gözlerde fal taşı gibi açılmadan öte ışık gördüm. SEO uzmanı ileride olabilirdi. İyi bir eğitim ve sabır lazımdı. Onu yetiştirsem iyi olurdu ama onun egosu üstündü. Egosuna uygu ve ben yaparım sen merak etme dedi. Kendi haline bıraktım herneyse SEO çırak adayı ne oldu onuda bilmiyorum. Konudan kopmadan güldüğüm ama bir okadar üzüldüğüm nokta bul oldu. Bilmediğimiz halde bu egomuz o kadar kabarık ki! Bilmiş ve uzman sayıyoruz kendimizi.

SEO Uzmanı Kimdir? 

SEO Nedir? sorusunun en iyi cevabını veren kişidir, dense yanlış olur. Ezber eğitimi yüksek insan beyinleri ülkemizde çoktur. SEO uzmanı iyi bir analizci, sabırlı ve analitik düşünceye sahip kişidir. SEO nedir? sorusunun en iyi cevabını verebilecek faaliyet çalışmasını yürüten kişidir. Fiziki faaliyet ne kadar fiziki desekte elle tutulur birşey değildir. Sanal ortam olan İnternet üzerinde el attığı sitelerin hedef kelimede yükselmesi için çalışmaları yapan kişi anlamında kullanmaktayız.

SEO Uzmanı Nedir?

SEO ile ilgili analiz sonuçlarını alabilen ve yürütebilen kişidir. Diyebiliriz. Nedir? Kimdir? sorularına bu şekilde cevap verdik.

Neden SEO Gereklidir?

Web sitenizin arama sonuçlarından daha iyi performans sergilemesi için SEO o nedenle gereklidir. Tamamen size bağlıdır. Bazı web siteler için SEO gerekli değildir. İstisnalar kaideyi bozmaz. Bunu kesinlikle unutmayın genel olarak hemen hemen tüm siteler için SEO gereklidir. SEO sizin için hedefe ulaşmak için bir araçtır. Hedefi olan bir kişi gibidir web sitelerde. Sürekli yükselmek ve çalışmak ister. Başarısına başarı katmak ister. Evet web siteyide insan yerine koyduk. Çünkü web siteyide yöneten insandır. İnsanın oluşturduğu bir çalışmanın başarılı olması o kişiyi mutlu eder. Bu başarı sayesinde çevresinde saygınlık kazanabilir.

EN İYİ SEO NEDİR?

En iyi diyebirşey varmıdır? Vardır denilebilir. Mükemmel birşey aramayın çünkü SEO sizi başarıya götüren bir araçtır. SEO Uzmanı olarak bana göre en iyi SEO şudur: Hedef kelimede yükseldikten sonra kalıcı olan SEO’dur. Bu yöntemi her SEO uzmanı uygulayamaz. Çünkü eksik olan birşey yapar. Aslında o eksiklik şudur: Siteyi yükselme işleminde başarı sağlayabilir gözünden ufak bir noktayı kaçırır o noktada şudur: Doman otoritesi’dir. Alanadı otoritesi çok önemlidir. Siz ne kadar güncel olursanız olun belli bir süre sonra güncelliği kestiğinizde sizden daha otoriter sitelerin sizin önünüzde çıkmış olduğunu görürsünüz. Güç orantılı bir durumdur. Güncelliği kesmeden ilerlerseniz sizinde belli bir süre sonra otoriteniz olacaktır. İnsanların ihtiyaçlarını ne kadar çok karşılarsanız sizi okadar tercih ederler. Bu kelime SEO’da çok önemlidir. İnsanları öyle bir memnun edeceksiniz ki sizi sürekli her noktada arayacaklar. Böyle bir web site var mı? Var wikipedia örnek olarak öyle bir sitedir. İnsanların bilgi açlıklarını doyurucu bilgiye sahiptir. Kalıcılık kullanıcı davranışınada bağlıdır. Konumuz kalıcı seo değil ama değinmeden geçemedim.

İçerik SEO İçin Önemlidir.

Web tasarımı kullanıcıların sevdiği ve tercihlerine göre yaptınız. Sisteminiz mükemmel birşey oldu. SEO için tabii ki bu önemlidir. Ama bundanda önemli olan birşey var: Özgün içerik eşsiz olmak vardır. Diğer sitelerde olmayanı kullanıcılara verebiliyorsanız siz değerlisiniz demektir.

GÜNCEL OLMAK SEO’NUN VAGEÇİLMEZLERİ ARASINDADIR.

Web sitenize sürekli değerli içerik giriyorsanız siz Google için vazgeçilmez olursunuz. Güncel olarak insanların taleplerini karşılamanız gerekir. Çünkü dünyada en çok tercih edilen sistemlere bakıldığında insanların en iyi şekilde ihtiyaçlarına cevap veren sistemlerdir. Bu sistemlerin veya ürünlerin ilk buluşunu yapan insanlar büyük ün ve şohret kazanır. SEO ‘da böyledir bu durum. İnsanlara sürekli güncel bilgiler ve içerikler sunan web siteler değerlidir.

Web Site SEO Çalışmaları İçin Bizi Tercih Edin

SEO Türkiye

Adres: Haraparası Mah. Tayfur Sökmen Cad.  Kat:1 No:102/6   Antakya / Hatay

E-Mail: [email protected]

Tel : +90 326 212 18 77
Faks : +90 326 214 01 85
Destek : +90 530 735 45 49

Henüz resim eklenmemiş.

Henüz video eklenmemiş.

Henüz harita eklenmemiş.

  1. web yazılımı dedi ki:

    Bir hayli vakittir aradığım konuydu çok teşekkür ederim.

    1. seoturkey dedi ki:

      SEO Nedir? konusunda bilgilendiyseniz ne mutlu bize. Güncel SEO bilgileri paylaşmaya devam edeceğiz. Biz teşekkür ederiz.

FİRMA HAKKINDA BİR YORUM YAZIN
FİRMAYI SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ