28.02.2017 - Hatay'ın Firma Rehberi

Şifalı Bitkiler Hakkında Bilgiler

Şifalı Bitkiler Hakkında Bilgiler

Şifalı bitkiler nasıl toplanır, nasıl kurutulur, nasıl kullanılır.

Şifalı Bitkiler

Şifalı Bitkiler

Şifalı bitkileri toplamak için yapılacak faaliyetler nelerdir? Şifalı birkiler nasıl kurutulur. Şifalı bitkileri kullanmaktaki amacımız ve şifalı bitki çayları ile alakalı faydalı bilgiler.

Şifalı bitkiler dediğimiz genel olarak olarak bazı hastalık ve rahatsızlıklarda kullanılan bitkiler anlaşılır.Fakat yaratılmış olan her bitkinin kendine özgü bir faydası vardır.Bazılarını yiyecek,içecek gıda olarak kullanırız,bazılarını hastalık tedavisinde kullanırız,bazılarını  güzel kokular elde etmek için kullanırız dolayısı ile hiçbir bitki boşa yaratılmamıştır.

Şifalı bitkiler dediğimiz bitki çeşitleri ise ilaç sanayisinde drog bitkileri olarak adlandırılırlar.Bu bitkiler bir ilacın da ve merheminde hammaddesidir.İlaç bitkilerinin faydalarını insanlar Peygamberler vasıtası ile öğrenmişler ve uygulamışlardır. Eski tıp ilminde(tıbbı nebevi)  hekimler bu bitkilerin karışımlarından, merhemlerinden, sularından, çaylarından… bir takım tedaviler geliştirerek bunları kayıt etmişlerdir.

Fakat 20.yüzyıl başlarından itibaren gelişen ilaç sanayi sektörü eskiden kullanılan bu tedavileri redderek ve çok kötüleyerek ürettikleri suni ilaçlara yer açmaya başlamış ve çokda başarılı olmuşlardır.Ülkemizde de en güzel kötüleme örneği ‘’Kocakarı ilacı’’diye küçümsenmiştir.Fakat artık insanlar kendi özlerine ,kendi doğalarına dönmeye başlamış  ve eski tarz ilaçlar’’Kocakarı ilaçları’’tekrar layık olduğu yere gelmeye başlamıştır.Şu an önemli olan hemen hemen her tarafımızda yetişen bu bitkileri iyi tanımak ve faydalarını bilerek öğrenmek gereklidir.

Genel olarak bu bitkilerin toplanması, kurutulması, kullanılması aşağıdaki şekilde olmaktadır.

Bitkilerin Toplanması

Bitkileri doğru zamanda,uygun yerde ve gerektiği biçimde toplamaya özen gösterilir. En iyi faydayı ve tedaviyi   taze toplanmış ve kullanılan şifalı bitkiler sağlar.Ağır hastalıklarda başarıya ulaşabilmek için taze bitki toplamak zorunlulukdur. Taze bitkiler şubat sonundan başlayarak kasım sonuna kadar toplanabilir.

Çiçeklerde:Çiçeklenme başlangıcında,

Yapraklarda:çiçeklenmeden  önce ve çiçeklenme zamanında,

Köklerde:ilkbahar başlangıcında ve sonbaharda

Meyvelerde:olgunluk zamanında toplama yapılır.

Toplama yapılırken;sağlıklı,temiz,haşaratsız bitkiler toplanmalıdır.Güneşli günlerde sabah saatlerinden sonra iyice kurumuş duruma geldikten sonra toplanmalıdır.

Kimyasal gübreli tarlalar,.ayırlar,kirli ve mikroplu suların kıyıları,trenyolları,karayolları ve endüstri alanları çevresinden toplanmamalıdır.

Çicekleri ve yaprakları toplarken,ezmeyin,plastik torbalara koymayın çünkü kurutulurken kararırlar.

Bitkilerin Kurutulması:

Bitkiler kurutulmadan  önce yıkanmazlar,ama ince ince kıyılırlar.Daha sonra bezlerin veya baskısız kağıtların üzerine serpiştirilir,gölgeli,havadar ve sıcak yerlerde elden geldiğince çabuk kurumaya bırakılırlar.

Tam kurumuş bitkiler kış için saklanabilirler.Saklama kapları cam kavanoz veya ağzı kapanabilir karton kutular tercik edilmelidir.Bitkiler ışıktan korunmalıdır.

Hazırlanan kurutulmuş bitkiler o kış tüketilmeli daha uzun kullanılmamalıdır.

Şifalı Bitkilerik Kullanım Şekilleri

Bitki Çayı Hazırlayarak: Taze olarak demleme yapılırken belli ölçekde bardağa konan bitki üzerine kaynamış su dökülerek denleme yapılır,taze olduğu çabuk demlenir.

Kurutulmuş bitkilerden çay demlerken çok az kaynatılabilir(1-2 dakika)

Özellğine göre bazı bitkiler sıcak suda haşlanmazlar,soğuk duda bekletilerek  demlemesi yapılır.

Bitki Lapası : aplar ve yapraklar bir tabla üzerinde bir oklava yardımı ile lapa haline geline kadar eziler.Bu lapa bir keten bez üzerine konarak hasta organı veya ağrılı,sızılı yere konur.

Bitki Banyoları: Gerekli bitkiler geceden soğuk suya konur.Bir banyo için 6-8 litre suya 200 gr civarı kurutulmuş bitki kullanılır.Ertesi gün ısıtılarak süzülür ve banyo suyuna eklenir.Banyo süresi 20 dakikadır.Kalp bölgesi suyun dışında kalmalıdır.Banyodan sonra kurulanılmaz ve sıcak da 1 saat terlemeye çalışır,

Bitki çayları hazırlanışı zor olmayan ve faydası olan doğal elde edilmiş ürünlerdir. Bazılarının yan etkileri bulunabilir. Önemli olan probleminizle ilgili olan bitki çaylarını kullanmanızdır.

Kaynaklar:

http://www.turkalmanhaber.com/bitki-caylari-ve-faydalari/

http://www.turkalmanhaber.com/sifali-bitkiler-/

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ