29.03.2017 - Hatay'ın Firma Rehberi

Şirketimi Nasıl Büyütebilirim?

Şirketimi Nasıl Büyütebilirim?

Bir şirketiniz var. Herhangi bir sektörde var olduğunu sayarak şirketi nasıl büyütürüm? sorusuna tek cevap vermek mümkün değildir. Şirketleri büyütme yöntemleri.

Her işletme ve şirket büyük olma amaçlı doğar. Bu doğuş zamanla hayallerin suya batmasına neden olabilir. Hayallerinizde kurguladığınız gibi işler kolay yürümez. Şirket içsel olarak var olduğu gibi dışa yansıyan yönü ilede vardır. Şirketleri bu şekilde incelerseniz daha iyi düşüncelere sahip olabilirsiniz. Başarı olan şirketleri incelediğinizde sizin nerede yanlış yaptığınızı çıkarabilirsiniz. Değer aracı olarak tabii ki rakipleriniz önemlidir. Kopyalama yöntemi yapmadan kendi özbenliğiniz ile değerlendirme yapmak daha mantıklı olacaktır.

Genelden Özele Doğru Yürümek İyi Bir Yöntem mi?

Bana göre bu soruda doğru cevap Genelden > Özele ilerlemekte fayda vardır. Nasıl mı? Aklınızdaki tüm soruları bir kenara bırakın. Bütün şirketlerin başarılı olduğu noktaları özetleyin. Genel olarak başarılı şirketleri inceleyiniz. Daha sonra sektörünüzde başarılı olmuş, büyük şirketleri inceleyiniz. Siz büyük gibi davranamazsınız. Büyük şirketler pazara direk giriş yapar. Hedefe doğru sapmadan ilerler. Faaliyet sektörünüzde büyük şirkete güçlü olduğu alandan saldıramazsınız. Zayıf yönlerini değerlendirmeniz lazımdır. Zayıf yönlerinden pazarı elde etmeye çalışmalısınız. Pazarlamada buna gerilla taktiği denmektedir. Vurgulamak istediğimiz nokta şirketimi nasıl büyütebilirim? sorusunun can alıcı noktası ise şudur: İyi bir ürün üret, iyi bir pazarlama stratejisi ortaya koy, pazarı elde et. Bu üç ana madde aslında şirketi büyütmek isteyenler için altın anahtardır.

Şirketi Büyütmek İçin Elinden Gelen Üretimin En İyisini Yap!

Tutku nedir bilirmisiniz? Tutku var olduğun sürece davana sadık kalarak onun yolunda durmadan yürümektir hatta koşmaktır. İşi severek yaptığınız takdirde başarı gelecektir. İşini seven kişi ve mücadeleci ruhuda eklerse önünde set ve engeller tanımaz. Zekice davranış sergilemek gerekir. Örnek olarak Emlak şirketimiz var olsun. Binlerce rakibimiz var. Ulusal bazda çalışan firmalardan söz ediyoruz. İşletmemiz yıllardan bu yana faaliyet göstersin ve orta sınıf bir işletme hayal edelim. Var olduğumuz yıllarca dönemde illa ki satışlarımız ve alımlarımız olmuştur. Müşterilerin taleplerini az çok ne yönde olacağını tahmin edebiliyoruz. Evet anahtarı bulduk. Ne anahtarı bu demeyin. Müşteri mal ve hizmet üretiminde en kilit noktadır. Müşterilerin talepleri doğrultusunda hizmet ve mal üretiriz. Talep olmayan bir pazarda var olmak mantıksızlık olacaktır. Yıllarca müşterilerimizin ortak ve özel taleplerini bir kağıda dökün. Analizleriniz sonucunda müşterileriniz nelere tercih ediyor? Talep yönü nedir? Daha iyi pazarlama nasıl yapabilirim? sorularını kendinize sorun. Cevapları ise müşterilerinizin talep ettiği hizmet ve mal türlerinin yazılı olduğu kağıda yazın. İşletmeniz şekillenmeye başlayacaktır. Bu yazılan yazılar kağıtta kalmaması lazım. Müşterilerinizin taleplerine uygun üretim yapmanız gerekir. Bir yönetici olarak aldığınız kararları tutku ile gerçekleştirdiğinizde başarı gelecektir. Pazarlama kelimesini üretimde kullandık neden? Pazarınız olmadan ürün ve hizmet üretmez, satamazsınız. Pazarlama şirketin can damarıdır. Bu damardan kan kayıp ediyorsanız iflasa doğru ilerliyorsunuz demektir.

Pazarlama Kanalı

Mükemmel mal ve hizmet üretebilirsiniz. Klasik yöntemlerle pazarlamaya çalışırsanız başarısız olursunuz. Günümüze uygun şekilde pazarlama yapmanız gerekmektedir.Global pazarlama stratejileri ile ilgili bilgi edinmenizi tavsiye ederiz. En iyi pazarlama yöntemi nedir? Cevap: Müşteri odaklı pazarlamadır. Müşterilerin yaşam alanı, kültürel durumları, ekonomik durumu, aile yapıları, din kuralları, sosyal yaşantıları, alışkanlıkları, tercihleri gibi özellikleri tümü ile incelemeniz gerekmektedir. Pazar kolay değildir. İnsanların değerleri önemlidir.  Müşterilerin değer verdiklerine değer verdiğiniz anda sizde değerli olursunuz. Pazara hızla nüfus edersiniz. Eğer bunları es geçerseniz pazarlamayı unutun.

Herşeyi tamamladığımızı düşünelim. İyi bir mal ve hizmet ürettik, müşterilere önem verdik, pazara girmeye çalışıyoruz nasıl yapacağız? Şirketimiz hala büyümüyor?  Fikir virüsünü ortaya çıkarmanız lazımdır.

Fikir Virüsü Nedir?

Apple İphone telefon serileri için böbreklerini satanların haberlerini okudunuz mu? Çin’de kocası iphone telefon almıyor diye boynunda pankartla gezen bayanın fotografını gördünüz mü? Hayır görmedim diyorsanız hemen İnternet’ten araştırma yapın. Apple firması mor inek taktiği ile ilerleyen global bir şirkettir.  Steve Jobs Apple’ın Vefat eden eski CEO’sudur. Araştırıp hayatını mutlaka okuyun. Apple ayrıcalıklı kılan şey şudur. İnsanlar Apple’ın ürünlerini kullandıklarında bir tarza sahip olduğunu anlar. Bir cafede İphone telefonunuz ve Macbook’unuz varsa siz farklısınızdır. Sizi özel kılan birşey vardır. İşte bu fikir virüsünün eseridir. Steve Jobs vefat etmeden önce şirket üzerinde CEO olduğu ve olmadan önce iyi ürünler elde etmek için hayatını bu mesleğe adadı. Sürekli kendini geliştirdiği gibi şirketinide büyütmek için tutku ile mücadele etti. Bu mücadele fikir virüsünü tetikledi. Diğer firmalardan farklı üretim yaptılar. Özgünlük onlar için bir değerdi.

Yukarıda Yazanların Ana Teması Nedir?

Özgün olmak çok önemlidir. Rakiplerinizden o kadar açık ara farklı olun ki insanlar sizi benimsesin. Bir çivi misalidir. Bir çivi bir nalı kurtarır. Bir nal bir atı kurtarır. Bir at bir yiğidi kurtarır.”Bir Yiğit Bir Vatanı Kurtarır !” Evet işletmelerdede bu vardır. İşletmenizin her birimi sizin için ayrı bir öneme sahiptir. Üretim, ihracat bölümü, muhasebe bölümü, finans bölümü, pazarlama bölümü v.s. özgünlüğü işletmenizin personel ve departmanlarındada uygulayın. İnsanların işine yarayacak öyle bir sistem kurun ki bu fikir virüsü herkesin dilinde olasın. İnsanlar artık normal şeylere fazla değer vermiyor. Pazarlamacılar insanların istedikleri dışında süre gelen zamanda çok şeyler yaptı ki! İnsanlara artık çoğu şey farksız geliyor. İlgilerini çekmiyor. Çünkü bunu dinleyecek zamanları yok. Farkınızı ortaya öyle bir koyun ki! İnsanlar sizden ve işletmenizden söz ederken zevk alsın. Bu zevk vücutlarının tüm noktalarında hissedilsin. İşte bu ancak fikir virüsü ile olur. İşletmenizde bulunan personeller ile işleri nasıl geliştirebiliriz? ile ilgili toplantılar yapın. Beyin fırtınasına önem verin.

Farklı olmak sizden her zaman söz ettirir. 

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ