26.02.2017 - Hatay'ın Firma Rehberi

Turunç Reçeli Tarifi

Turunç Reçeli Tarifi

Hatay’ın ünlü Turunç Reçeli tarifi sizler için özenle hazırlandı. Misafirleriniz geldiğinde üzerine hindistan cevizi serperek güzelce servis dahi edebilirsiniz. Yapılışını sizler için safha, safha yazacağız. Hatay’da genelde kahvaltı sofralarının vazgeçilmezidir.

Turunç Reçeli Malzemeleri

  • 10 adet Turunç Meyvesi
  • 1 Kg Şeker
  • Çeyrek Limon

Turunç Reçeli Yapılışı

Turunçlar iyice çeşme suyunda üfelenerek yıkanır. İyice temizlenen turunçlar, rendelenir. Tam beyaz olmayacak şekilde dış yüzeyi rendelenen turunçlar üçgen şekilde portakal nasıl soyuyorsa öyle soyulur. İçlerini ayıkladıktan sonra tencere içerisine koyulan suya kabukları atıyoruz. 15 dakika normal ateşte kaynatıyoruz. Suyu süzerek, parçaları yuvarlayarak igne ile ipe saplıyoruz. 4-6 Gün boyunca su içerisinde kalacak şekilde ve günde en az 4 defa suyunu değiştirecek şekilde kendimizi planlıyoruz. Amacımız turunç acıdır, onu tatlandırmak. 4 veya 6 gün sonra tatlanan, kabukları çıkarıyoruz.

2 bardak Suyu tencere döküyoruz, turunç kabuklarını içerisine koyuyoruz, üzerine 1 kg şeker döküyoruz. İnce ateşte iyice pişmesini bekliyoruz. Belli bir saat veremiyoruz bazı meyvelerin kabukları kalın oluyor. Pişirme işlemi tamamlandıktan sonra servise hazır afiyet olsun.

Turunç Reçeli Turunç Reçeli Yapılışı Turunç Reçeli Tarifi

Ek Bilgi: Turunç Nedir, En Çok Nerede Yetişir?

Turunç adındanda bilindiği gibi turunçgiller ailesinden olan bir meyve türü olarak bilinir. Yuvarlak portakalı andıran bir tipi olmasına rağmen rengi daha koyudur. İçersinde bulunan sıvı asitlidir. Hafif acımsı bir suyu vardır.

Nerede Bulur? Kış aylarında ılıman iklime sahip olan bölgelerde ağırlı olarak yetişir. Özellikle Akdeniz Bölgesi, Ege Bölgesi ve Doğu Karadenizde yetiştiği bildirilir. Hatay’da genelde Camii Avlularında ağaçları bulunur. Camii Hocalarından izin alınarak toplanır. Çocukluğumuzda annemiz turunç reçeli yapacağı zaman hocalardan izin alarak topladığımız turunçları eve götürürdük. Annelerimiz bize turunç reçeli yapardı. Hala bu gelenek Hatay’da devam etmektedir. Genelde yer evlerinin bahçelerinde de turunç ağaçları bunur.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ