27.03.2017 - Hatay'ın Firma Rehberi

Yayladağı Lokumu Dünya’ya İhrac Edilecek

Yayladağı Lokumu Dünya’ya İhrac Edilecek

Hatay’ın Yayladağı İlçesinde katkı maddesi bulunmadan üretilen Yayladağı Lokumu Dünya’ya açılıyor.

Yayladığı Lokumu

Yayladığı Lokumu

Doğal ürünlerle elde edilen bu lokumun içerisinde bulunan ürünler; şeker, limontuzu, su ve nişasta’dır. Yapımı: Şeker, nişasta, limon tuzu ve su karışımıyla elde edilen malzemenin 150 derecede kaynatılmasının ardından tepsilere dökülerek kesimi yapılması ve yaklaşık 2 gün bekletilmesinin ardından satışa sunulan “Yayladağı Lokumu” dünyaya ihrac edilmeye hazırlanıyor. Yerli ve yabancı turist’lerin damak zevkleri için Yayladağı İlçesine akın ettikleri herkes tarafından biliniyor. “Yayladağı Lokumu” Türkiye’nin tüm bölgelerine gönderildiği gibi uzun raf ömrünün olmasımasından dolayı ihracatı yapılamıyor.

Hatay‘ın Yayladağı ilçesinde lokum üretimi yapan işletme sahibi Mehmet Öztürk, Yayladağı lokumunun en büyük özelliğinin sade ve doğal olması içerisinde hiçbir katkı maddesi bulunmaması ve belki de dünyada tek olan lokum olduğunu kaydetti. Öztürk, ”Yayladağı lokumu, içerisinde hiçbir katkı maddesi yok saf, doğal ve güzelliğiyle gönül rahatlığıyla yenilebilecek bir gıda maddesi bu. Lokumun içerisinde sadece şeker, su ve nişasta var başka hiçbir madde içermiyor. Katkı olarak çeşitlerimizde kullandığımız fındık fıstık ceviz gibi çeşitlerde bu tür şeyler kullanıyoruz başkada bir şey kullanmıyoruz” dedi.

Yayladağı Lokumu Dünyaya İhrac Edilecek

Yayladağı Lokumu Dünyaya İhrac Edilecek

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Ürettikleri lokumların raf ömürlerinin kısa olmasının dezavantaj olduğunu ifade eden Öztürk, ”Lokumumuzu dünyanın diğer ülkelerine göndermeyi düşünüyoruz o yüzden ürünlerimize katkı maddesi katmadan paketleme gibi seçenekler düşünüyoruz. Lokumlarımız doğal olduğu için uzun ömürlü olmuyor. 20 gün boyunca tazeliğini koruyor daha sonra tüketilebilir ama o lezzet bulunmaz. Bizler şuan özellikle katkı maddesi koymadan bunun ömrünü nasıl uzatabileceğimizi gıda mühendisleri ile görüşüyoruz. Bunu çözdükten sonra içerisine kesinlikle bir madde katmadan glikoz da dahil bir çok ülkeye Yayladağı lokumunu ihraç etmeyi planlıyoruz” diye konuştu.

Hatay Yayladağı Lokumu

Hatay Yayladağı Lokumu

15 yıllık lokum ustası olan Süleyman Türkay ise ürettikleri lokumların içerisinde herhangi bir katkı maddesi olmadığını belirterek, “Lokumlarımızı yaklaşık 2,5 saat şeker, nişasta ve su ile kaynadıktan sonra tablalarımıza döküyoruz bir gün dinlendikten sonra kesim ve paketleme yapıyoruz. Lokumumuzun en büyük özelliği katkısız olduğundan dolayı kesinlikle dişe yapışmıyor ve bir rahatsızlık oluşturmuyor“ dedi.

Hatay Rehberi size Hatay Hakkında haberleri ve bilgileri sunan rehber sitesidir.

Kaynak: Milliyet Gazetesi Web Sitesi

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ