27.02.2017 - Hatay'ın Firma Rehberi

Yaz Aylarında Sağlığınızdan Olmayın!

Yaz Aylarında Sağlığınızdan Olmayın!

Yaz aylarında yüksek sıcaklar bazı hastalıkları tetikliyor. Düşük basınç genelde bel ve boyun ağrısı yapıyor. Uzmanlar uyarıyor. Yaz aylarında dikkatli olun!

İlkbahardan – yaz aylarında yeni girişlerde genelde baş ağrısı, mevsimsel nezle, bel ve boyun ağrıları aşırı şekilde görülebilmektedir. Havaların bu aylarda mevsim geçiş dönemlerinde sıcak ve bir anda soğuk olması bu hastalıkları tetikliyor.

Hatay’da yaşanan iklimsel değişiklikler geceleri şuan ilkbahardan yaza geçişte soğuk günler yaşanırken; gündüzleri aşırı sıcak oluyor. Düşük basınç nedeniyle bel ve boyun ağrıları oluşabiliyor. Haberyon.com sitesinde bu konu hakkında bilgiyi sizinle paylaşmak istiyoruz:

Bel, boyun sırt gibi omurga ağrılarının, havanın aşırı soğuk veya sıcak oluşundan, nem oranından, hava basıncındaki değişikliklerden etkilendiğini belirten Medipol Üniversitesi Hastanesi Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon / Algoloji Uzmanı Doç. Dr. Engin ÇAKAR,“Barometrik olarak hava basıncındaki değişiklikler bel ağrısını tetikleyebilir. Özellikle düşük basınç bel ağrılarını tetikleyebilir. Yaz ayları bahar aylarına göre basınç değişiklerinin daha az olması nedeniyle bel ağrısı olanlar için daha kolay geçen bir mevsimdir. “ diyor.

Yaz mevsiminin gelişi ile birlikte tatil, gezi ve seyahat planları artar, bahçe işleri başlar ve kış sonrası form tutmak için yeni egzersiz planları gündemimizde ön sıraları kaplar. Doç. Dr. Engin Çakar,yaptığımız bu planların keyfimizi kaçırmaması için neler yapmamız gerektiğini anlatıyor. Seyahat sırasında bel ağrısından kaçının Yaz ayları gezi ve seyahatler için de mükemmel bir aydır. Ancak bel ağrısı olanlar için uzun süreli seyahatler ağrıyı arttırarak can sıkıcı sonuçlara sebep olabiliyor. Bunu önlemek için basit tedbirler alınmalı: Koltukta iyi bir bel desteğinin çok yararı olacaktır. Koltuğun arkası beli desteklemeli veya uygun bir yastık veya minder ile bel boşluğu desteklenmeli.

Seyahat süresini iyi ayarlamak gerekir. Sık sık ara verip bel germe egzersizleri yapılmalıdır. Uzun süreli ara vermeksizin yapılan yolculuklardan kaçınılmalı. Yolculuk molalarında kan dolaşımını arttırmak için kısa süreli yürüyüş ve arkasından hem bel hem bacak kaslarını içeren basit germe hareketleri yapılmalıdır. Arka cepte cüzdan, cep telefonu gibi herhangi bir cisim olmamalı. Sürücü koltuğu direksiyon ve vites koluna kolaylıkla ulaşabilecek mesafede ayarlanmalı. Uzun süre sabit oturmak yerine her 15-20 dakikada bir oturma pozisyonu ve koltuk yeniden düzenlenmeli. Böylelikle hareket edince bölgesel kan dolaşımı artar ve dokunun oksijenlenmesi, beslenmesi artar.

Yolculuk deyince çanta ve valizler kaçınılmazdır. Ağır cisimlerin kaldırılmasından kaçınılmalı. Özellikle valiz ve çantaların tekerlekli olması önemli. Kaldırırken sadece bel değil kalça ve dizlerde bükülerek yük tüm vücuda dengeli bir şekilde dağıtılmalı. Özellikle ağır yük kaldırırken belden dönmek yerine vücudu döndürerek hareket edilmelidir. Yük vücudumuza mümkün olduğunca yakın, bitişik tutulmalı. Ani zorlanmalarda veya gerilmelere bağlı ağrılarda, bölgesel soğuk veya sıcak uygulanabilir. Kas spazmı- bağ gerginliği gibi durumlarda bölgesel sıcak uygulama veya ödem ve yangıya sebep olan durumlarda bölgesel soğuk uygulama ağrıyı kontrol altına almada oldukça faydalı olabilir. Ancak gerek soğuk gerekse sıcak uygulama sırasında su torbası-termofor veya jel içerikli petlerin cilt ile doğrudan teması engellenmeli ve bir havluya sarılarak uygulanmalı. Her şeye rağmen bel ağrınız rahatlamıyor ise bir süre mola vererek arka koltukta uzanarak istirahat etmek ve imkân varsa bir süre uyumak faydalı olabilir. Yaz ve bahar aylarının vazgeçilmezi bahçe işleri Kim sevmez ki balkonunda açan çiçekleri, bir parça topraktaki erguvan kokusunu…

Evet bahçe işleri özellikle bayanların özenli uğraşları sayesinde yaz aylarının en önemli aktivitelerinden biri.Bazılarımız içinse tarım işleri geçim kaynağıdır ve yaz aylarında işlerimiz yoğunlaşır. Bahçe işlerinde faaliyetler sırasında iyi bir duruş pozisyonu çok önemlidir. Ağır cisimler kaldırmaktan kaçınılmalı. Kaldırma işlemi sırasında cisim vücuda bitişik tutulmalı. Öne doğru belden eğilmek yerine diz ve kalçalarımızı da bükerek yük dengeli bir şekilde kaldırılmalı. İşlerin hepsini bir güne sıkıştırmak yerine iyi bir planlama ile düzenli ancak yorucu olmayan bir süreç daha zevkli veya verimli bir zaman geçirilmesini sağlayacaktır. Tüm tedbirlere rağmen bel zorlandığında veya ağrı geliştiğinde uygun bir istirahat süreci, bölgesel soğuk veya sıcak uygulama yapılmalı. Yaz aylarının en temel egzersizi yürüyüş Çoğu zaman bahar aylarında doğayla birlikte canlanan bedenimiz farkına varmadan bizleri açık havaya yöneltir. Fakat burada dikkat edilmesi gereken durum, uzun kış aylarında hareketsiz geçen bir süreç sonrası bedenimizi ani ve yüksek tempolu egzersiz hareketlerinden korumak olacaktır. Bu nedenle yaz aylarının en temel egzersizi kısa süreyle başlayıp yavaş yavaş arttırılan tempoyla devam eden yürüyüşler olacaktır. Yürüyüş sonrası yapılacak bel ve omurga egzersizleri hem düzgün bir duruş hem de sağlıklı bir belimizin olmasını sağlayacaktır. Bel ağrısında ne zaman doktora gidilmeli Bacaklara yayılan uyuşukluk, karıncalanma, his kusuru varsa Bacaklarda kas güçsüzlüğü- zayıflama, incelme varsa İdrar kaçırma varsa Bel ağrısına eşlik eden cinsel fonksiyon bozukluğu varsa Çok şiddetli bel ağrısı varsa Şiddetli gece ağrısı ve sabah 30 dakikadan uzun süren bel katılığı ve tutulması varsa Basit önlemler ve istirahat edilmesine rağmen 5 günden uzun süren ağrı varsa mutlaka fizik tedavi ve rehabilitasyon uzmanına başvurulmalı.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ