25.02.2017 - Hatay'ın Firma Rehberi

Yazın En Güzel Karesi “Sokullu Külliyesi”

Yazın En Güzel Karesi “Sokullu Külliyesi”

Tarih severler için muhteşem yapı Sokullu Külliyesi yaz aylarında ziyaretçilerini bekliyor.Sadece yaz aylarında ziyarete açık olan Payas Sokullu Külliyesi Hatay‘ın en değerli tarihi dokularından birini oluşturur. Hatay Payas‘ta yerleşim neredeyse insanlık kadar eskidir. Önemli ticaret yollarının üzerinde bulunması her dönemde stratejik öneme sahip olmuştur. Türkiye’yi Suriye ve Ortadoğu ülkelerine bağlaması açısından da önemli bir konuma sahiptir.

Hatay Payas‘ta en çok dikkat çeken harika yapılardan biri olan Sokullu Mehmet Paşa Külliyesi görenleri cezb etmekle kalmıyor tarihi ile de bir çok insanı tesiri altına alıyor.Sokullu Mehmet Paşa Külliyesi sadece yaz aylarında ziyaret açık. Açık olduğu dönemlerde ise düzenlenen sanat etkinliklerine ev sahipliği yapmaktadır.

Sokullu Külliyesi İstanbul,Halep-Şam-Hicaz yolu üzerinde konumlandırılmış bir menzil külliyesidir.Bu külliyenin burada yapılma amacı bu güzergahı kullanan hacı kervanlarını,ticaret kervanlarını, limanın ve askeri birliklerinin güvenliğini korumaktır.Bu külliye II.Sultan Selim döneminde inşa edilmiştir ve bulunduğu bölgenin en büyük yapısına sahiptir.Çeşitli uygarlıklara sahiplik eden bu bölgede yapılan kervansarayın yapımı 1574 yılında tamamlanmıştır.

Külliyenin Yapımını Sokullu Mehmet Paşa üstlenmiştir. Sokullu Mehmet Paşa bu mimarı yapının en güzel şekilde yapılması ve kusursuz görünümü için Mimar Sinan’ı görevlendirmiştir.Bu yapının en önemli özelliklerinden birisi de Mimar Sinan yapılarından biri olmasıdır.bu külliye toplamda 14.902 metrekarelik bir yüz ölçümüne sahiptir.Bu kervansarayın girişi ve önünde bulunan dua kubbesi arastanın tam ortasında yer alır. Bu dua kubbesinin son cümleleri ise Sokullu Mehmet Paşa‘nın ağzından seslenir “Bu kervansarayı yolcular için Allah rızası için yaptırdım”.

Tarihe aşık olanlar bu muhteşem eseri görmek için yaz ayları kaçırılmaz zamandır.Mimar Sinan’ın elinden çıkan bu eseri görmek için Hatay Payas’a gitmek yeterli.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ